محتوای دوره

می خوام در مورد چند اصطلاح مشترک با شما صحبت کنم که در زمان استفاده از ورد پرس، ما رو یکم گیج میکنن. دو تا سایت به آدرس  های www.wordpress.com و www.wordpress.org ، و خود نرم افزار ورد پرس.  این سه اصطلاح دربعضی مواقع بجای هم؛ مورد استفاده قرار میگیرن.

این مسئله کمی گیج کننده است، اما قابل درکه.

پس بیایین در مورد این مسئله ،واضح تر صحبت کنیم و برای این سه اصطلاح توضیح شفافی رو  داشته باشیم. ورد پرس: نرم افزار رایگان و متن بازی است که شما میتونین دانلود کنید و بر روی هر سروری که میخواین نصب کنید و سپس محتوای دلخواهتون رو داخلش قرار بدید. یک مثال برای استفاده صحیح از  اصطلاح ورد پرس اینه که بگیم: وب سایت من با نرم افزار ورد پرس راه اندازی شده.

www.wordpress.org: خودش وب سایتی هست که نرم  افزار وردپرس رو داره  و شما میتونید این نرم افزار رو از داخل این سایت دانلود کنید . همچنین دراین وب سایت میتونین اسناد رسمی و کتاب های دست نویس راجع به ورد پرس رو پیدا کنید.  وانجمن های وردپرس و وبلاگ های مخصوص، برای بحث و تبادل اطلاعات در مورد قابلیت های وردپرس توی این وب سایت موجوده.

یک مثال برای استفاده ی صحیح از اصطلاح wordpress.org اینه که بگیم: اگه وردپرس جدیدتون با مشکل مواجه شده در انجمن موجود در سایت wordpress.org میتونید سوال خودتون رو بپرسید و مشکل تون رو حل کنید.

ودر آخر wordpress.com سایتی هست که وردپرس رو به یک سرور پولی و رایگان تقسیم کرده. شما میتونید وب سایت خودتون رو بدون اینکه لازم باشه وردپرس رو نصب کنید، درون سایت wordpress.comبسازید ولی با  این کار وب سایت شما با قوانین موجود  دراین سایت  محدود میشه. برای مثال شما نمیتونین پلاگین و تم های خودتون رو در این سایت نصب کنید. وفقط میتونید یک لیست از امکانات و فعالیت هایی رو که میخواید، در این وب سایت انتخاب کنید. مثالی برای استفاده ی صحیح از اصطلاح wordpress.comاینه که بگیم: من اولین وبلاگ خودمو درون این سایت راه اندازی کردم.

اگه بخوایم یکسری قابلیت جدید به اون اضافه کنیم، پس لازمه وردپرس رو به هاست خودمون منتقل کنیم.

یک اسم مهم دیگه اینجا داریم بنام اتوماتیک که توسط کمپانی وردپرس

: mat mullein veg  راه اندازی شده که این کمپانی wordpress.com و پروژه های مشابه مانند VideoPress و  VaultPress رو راه اندازی کرده. خب حالا مطمئنا متوجه شدید که خیلی از سردرگمی ها بخاطر شرکت

mat mullein veg  هست که سر دم دار پروژه های متن باز وردپرس هست.

پس در این ویدئو یاد گرفتین که وردپرس یک نرم افزار هست.

WordPress.org وب سایتی هست که شما وردپرس رو میتونید از داخل اون دریافت کنید و

WordPress.COM سرویسیِ که بر مبنای وردپرس کار میکنه.

در این دوره ما قصد داریم از نرم افزار وردپرس استفاده کنیم که باید از سایت WordPress.ORG دریافت کنیم.