محتوای دوره

سال ها قبل که استفاده از وردپرس رو شروع کردم وردپرس تنها یک نرم افزار ساده بود که فقط یک کار رو انجام میداد آسونتر شدن ساخت و نگه داری یک وبلاگ.

اما وردپرس درست شده تا بیشترین کارایی رو داشته باشه بنابراین لازمه قبل ازاینکه بخوایم به صورت حرفه ایی وارد کار بشیم بدونیم وردپرس دقیقا چیه.

برای من این سوال ۲ تا جواب داره اول اینکه وردپرس نرم افزار گسترش دهنده وب هست که شما اون رو دانلود میکنید  و روی سرور نصب میکنید و از طریق اون به پایگاه داده متصل می شید. و نهایتا  شروع به گسترش محتوای دلخواهتون روی وب میکنید.

با یک بار نصب و تنظیم وردپرس به راحتی می تونید چندین سایت رو راه ندازی کنید.

مثل یک وبلاگ ؛ گالری؛ سایت خبری یا یک فروشگاه و یا سایت های اجتماعی – تجاری ؛ انجمن ها و شبکه های اجتماعی .

وقتی مردم از من میپرسند که وردپرس چی هست؟

جواب من اینه وردپرس یک رابط بین پایگاه داده ؛ تولید کننده محتوا و بازدید کنندگان سایت هست.

منم میخوام که شما اینطور در مورد وردپرس فکر کنید . وردپرس ابزاری هست که شما به وسیله اون میتونید محتوای مورد نظرتون رو داخل وب قرار بدید و بازدید کنندگان به وسیله اون به محتوای شما دسترسی داشته باشند.

مانند نرم افزار ورد مایکروسافت که به شما اجازه میده محتوا رو بسازید و به اون دسترسی داشته باشید.

همچنین وردپرس به شما اجازه ساختن و دسترسی داشتن به اطلاعات داخلی رو هم میده .

به این معنی که اگه حتی وردپرستون پاک بشه ؛ اطلاعات و محتوی شما پاک نخواهد شد.

به طور خلاصه ورد پرس؛ سایت و محتوی شما نیست . بلکه فقط یک رابط کاربری برای سایت شما و محتوی شماست .

این نرم افزار وردپرس نامیده شده و در دسته بندی نرمافزارهای سی ام اس و مدیریت محتوی قرار میگیره. به غیر از وردپرس تعداد زیادی سی ام اس دیگه یا همون سیستم مدیریت محتوی وجود داره مانند نرم افزارهایی مثل دروپال و جومولا که مانند وردپرس اوپن سورس هستند و بقیه مثل سایت کور و شیرپوینت لازم دارن که براشون لایسنس تهییه بشه.

این موضوع ما رو به جواب سوال دوممون می رسونه. وردپرس یک انجمنه.

چیزی که وردپرس رو خاص میکنه اینه که یک نرم افزار اوپن سورس رایگانه که به وسیله کسانی که ازش استفاده میکنند؛گسترش پیدا می کنه و ساخته و گسترش داده میشه.

شما میتونید به صورت رایگان وردپرس رو دانلود کنید ؛؛؛؛؛ ازش به صورت رایگان استفاده کنید ؛؛؛؛و هرآنچه که میخواید به صورت رایگان در وردپرس منتشرکنید  و به صورت رایگان اصلاح کنید.

تمام این امکانات با GPL یا همون جنرال پاپلیک لایسنس که وردپرس توسط اون گسترش پیدا کرده امکان پذیره .

ویژگی GPL  همیشگی بودنشه به این معنی که وردپرس همیشه رایگانه یعنی عمومیه و فراتر از یک اپلیکیشن کار میکنه.

 

وقتی شما کار با وردپرس رو آغاز میکنید عضوی از یک خوانواده وردپرسی میشید که آماده شدید با راه های مختلف به جامعه کمک کنید.

هرساله هزاران رویداد وردپرسی در تمام دنیا و انجمن های میت آپس و وردکم و سایر انجمن ها روی میده.

همچنین هر روزه مردم مانند من و شما پست هایی در وبلاگ ها منتشر میکنند که چگونگی کار با ورد پرس رو برای انتشار افکار ها  و ایده هاشون در سطح وب آموزش میدن.

و هر دقیقه اطلاعات جدیدی از طریق ورپرس به اشتراک گذاشته میشه و در دسترس همگان قرار میگیره حالا هرکس که از شما یپرسه وردپرس چی هست شما میتونید به طور کامل جوابش رو بدید.