محتوای دوره

قبل از اینکه بخوایم کار با وردپرس رو شروع کنیم، مهمه بدونیم، چه جوری کار میکنه.

این به ما کمک زیادی میکنه؛ مثل زمانی که برای اولین بار وردپرس رومیخواین تنظیم  کنید.

همون طور که در قسمت های قبل گفتم، وردپرس نرم افزاریست به موازات یک پایگاه داده ی نصب شده بر روی سرور شما.

حالا یکم عمیق تر می تونیم درک کنیم که تمام این ها چگونه با هم و در کنار هم کار میکنند. وقتشه کمی بیشتر وارد جزییات بشیم.

برای کار با وردپرس ۳ چیز لازم داریم: خود وردپرس، یک وب سرورکه  php رو ساپورت کنه و mysql که، ورد پرس داخل اون ذخیره و راه اندازی میشه، و در نهایت یک دیتابیس ،که وردپرس اطلاعات رو در اون ذخیره میکنه.

در آینده یاد میگیریم که وردپرس رو چه جوری نصب و راه اندازی کنیم.

در وردپرس انواع مختلفی از محتوی ها رو می تونیم ایجاد کنیم، مثل: پست ها، صفحات، فایل های صوتی و تصویری. هر کدوم از این ها میتونند توضیحاتی رو همراه خودشون داشته باشند وتوسط تم ها و پلاگین ها گسترش پیدا کنند.

زمانیکه یک پست، صفحه یا فایل صوتی و تصویری ساخته میشه، در دیتابیس وردپرس یک ورودی که شامل اطلاعات مربوط به اون آیتم هست، به شرح زیر وارد می شه:

عنوان، محتوا، نویسنده، زمان انتشار، روابط و…

اگه فایلی آپلود بشه در دیتا بیس همون فایل رفرنس دهی میشه واطلاعات برای بازیابی در آینده ساخته میشن.

زمانی که یک آیتم منتشرمیشه، دسترسی به اون از طریق URL امکان پذیره.

وقتی بازدیدکننده ها، URL مدنظر خودشونو در مرورگر وارد میکنن، وردپرس اطلاعات مربوط به URL رواز دیتابیس فراخوانی میکنه و بدرستی نمایش میده نتیجه این فرایند همون چیزیه که بازدیدکنندگان از وبسایت شما درک میکنن. واگر بازدیدکننده تصمیم بگیره برای یکی از آیتم های سایت شما، نظری رو وارد کنه، نظر در دیتابیس وردپرس ، برای همون آیتم پیوست میخوره، که در آینده میشه بازیابیش کرد.

مسئله ای که این پروسه رو قدرتمند میکنه، اینه که ما وقتی در وردپرس ، یک ورودی به دیتابیس می دیم، خود وردپرس یک صفحه ی  HTML مخصوص برای اون می سازه . و درزمان درخواست بازدید کننده ،اون صفحه رو به نمایش میزاره.

برای بهتر متوجه شدن این موضوع از یه مثال استفاده میکنیم:

فرض کنید هیچ صفحه ای نیست و فقط یک ایده در مورد یک صفحه وجود داشته باشه. زمانی که یک نفر URL مورد نظر خودشو در مرورگر وارد میکنه، اون صفحه ایجاد میشه. این یعنی ، شما هر زمانی میتونید یک قسمت از محتوی روتغییر بدید، بدون اینکه لازم باشه تمام محتوی ؛ بطور کامل تغییر کنه.

در طول این دوره ، شما تمام این کارها رو یاد می گیرید.

با بنوپارس همراه باشید، متشکرم.