محتوای دوره

اگر تصمیم گرفتین که با وردپرس کار کنین و پست هاتون رو به طور مدام قبل و بعد انتشار تغیر میدن, ابزار “رویژین” میتونه براتون مفید باشه.

وقتی یک پست توی وردپرس میسازین,این برنامه ب صورت اتوماتیک ورژن های مختلف اون رو ذخیره میکنه,برای اسکرول کردن در زمان های مختلف پست ها میتونین از ابزار رویژن استفاده کنین, و ورژن های مختلف رو باهم مقایسه کنین,و محتوی پاک شده رو به پستتون برگردونین.

ابزار رویژن رو میتونین توی پنجره مربوط به انتشار پست این گوشه بالا ببینین.

من الان چهارتا رویژن دارم.

یا میتونین توی صفحه اصلی اسکرول کنین و این پایین رویژن های مختلف رو ببنین همراه زمان ساخته شدنشون.

بهر حال هرکدام ازین دو به شما امکان دسترسی به رویژن رو میده.

اگر بروی بِروز کلیک کنم من به صفحه رویژن هدایت میشم.

اینجا میتونین پستتون رو ببینین و تغیرات بوجود اومده بین نسخه فعلی و قبلی رو ملاحضه کنین.

برای مثال میتونین ببینین که من این قسمت رو پاک کردم,اینجایی که با قرمز هایلایت شده در سمت چپ,و بعد اون رو به بالا سمت راست منتقل کردم.

اگر بین زمان های موجود اسکرول کنم میتونم ببینم که چه تغیراتی ایجاد کردم.

اینجا من یک لینک اضافه کردم و میتونین ببینین که این لینک این سمت وجود نداره.

میتونین بازم بین زمان های مختلف اسکرول کنین,میبینین که من اینجا یک حتوی اضافه کردم و توی این مورد یک لینک اضافه کردم.

و در نهایت اولین رویژن به من نشون میده که من هیچ چیزی به غیر از مقاله اصلی چیزی رو ادد نکردم.

برای اینکه بتونم رویژن هارو شبیه این ببینم میتونم این گزینه “Compare any two revisions” رو فعال کنم تا هر دو رویژن رو به صورت مقایسه ای باهم چک کنم.

همینطور این قضیه خیلی کمک میکنه به ما در صورتی که روی یک مقاله خیلی وقت در حال کار باشیم و یا چند نفر بروی یک موضوع در حال فعالیت باشن.

با این حال میتونین به ببنین که کدوم افراد چه تغیراتی رو توی مقاله به وجود اوردن.

اگر توی رویژن یک قسمتی از مقاله رو دیدید که پاک شده و خاستین برشگردونین,میتونین برین اون قسمت رو به سادگی ازتوی رویژن کپی کنین و توی ویرایشگر پستتون واردش کنین.

ولی اگر تغیراتی مثل مال من که یک قسمت متن رو به بالا انتقال دادم رو اعمال کرده باشین و بعدا به این نتیجه برسین که اشتباه بوده کارتون,میتونین ازین قسمت بروی “Restore This Revision” کلیک کنین.

این کار باعث میشه پست به حالت قبلی برگرده و اون پاراگراف برگرده سر جاش.

روِیژن همچنین زمانیکه شما چند کاربر دارین که پست رو ادیت میکنن و زمانی که خودتون یک پست رو خیلی تغیر میدین کاربرد داره تا مطمعن بشین چیزی رو اشتباهی پاک نکردین.

من خودم خیلی ازین اسفاده میکنم,بارها شده که یک قسمت از پست رو اشتباهی جابجا کردم و یا اون قسمت رو پاک کردم و اصلا متوجه نشدم.

ولی با ابزار رویژن متوجه اشتباهاتم شدم رو اونارو به حالت درست برگردوندم.

صحبت کردن در مورد جزیات رویژن خیلی شیرینه,ابزار رویژن خیلی کاربردی میشه وقتی که کامپیوترت خاموش میشه و یا ارتباطت با اینترنت قط میشه زمانی که دارین بروی یک پست کار میکنین.

همونطور که قبلا گفتم,چون خودوردپرس ابزار سیو خودکار داره,وقتی از اینترنت قط میشین معمولا یک پیام به شما میده که میگه: اینجا نسخه قبلی از پست شما دردسترس هست.

ابزار رویژن به شما اجازه میده که توی زمان به عقب یا جلو برین و نسخه های قبلی پست هتون رو بدون اینکه اونارو سیو کرده باشین در دسترس قرار میده.